מחיר הנוחות

MOTHERDAUGHTERphoto-1445633883498-7f9922d37a3f
https://unsplash.com/scoutthecity

No-Brainers

בארה"ב נוהגים לקרוא לזה "נו בריינר" (no-brainer).  יש אין ספור החלטות "פשוטות" העוברות מעלנו יום יום. לכאורה, עניינים פשוטים ואנו לא מרגישים צורך להתעכב ולחשוב לרגע על ההשלכות של החלטה שנעשתה "על הדרך" ללא מחשבה תחילה: עלילה מותאמת בול לחברה המהירה וקלת הדעת המודרנית.

לקט קטן של בחירות שכאלו:

בעגלת הקניות ארוחות מוכנות לילדי בית הספר: נוחות תמורת בריאות.‏
בבית היולדת, בקבוק תחליף להנקה: שקט נפשי תמורת בריאות.‏
בתיק לבית הספר, כריך לבן-חום-לבן: פייסנות תמורת בריאות.‏
בבית הספר, "כדורי השתקה": רגיעה תמורת פתרון לטווח הארוך.‏
בבית, ילד מרותק לישיבה מול מסך: שקט תמורת חַיוּת.‏
במרפאה, חיסונים: צייתנות תמורת החלטה מודעת.‏
בחדר המיטות, גלולה: נוחות תמורת הבלתי נודע.‏

אל תחשבו לרגע שאני כאן כדי לנאום לכם מגבוה. בכל צמתי החלטה גם אני נחפזתי.

המסר שלי הוא כביכול  פשוט, אבל הבחירות של שיגרה, בחירות של יום יום הם עלולות דווקא להיות אלה בהן טמון הכוח לעצב את העתיד.

הגלולה

נולדתי בשנת 1960, השנה באה גלולת הריון הראשונה יצאה לשוק. אמי הייתה בין הראשונות שהשתמשו בגלולה. היא השתמשה בעקביות עשרות שנים. אני לאחר ניסיון לא מוצלח עם דיאפרגמה, גם חתמתי קבע על הכדור המהולל. לאחר כעשרים שנה הפסקתי בפתאומיות את השימוש בגלולה. במסגרת בדיקות רפואיות תקופתיות מטעם עבודה, עברתי בדיקה מיוחדת שחשפה גן העלול לסכן אותי ביתר קרישיות דם. עמדתי לטוס לבקר את אמי שבאותו העת שכבה במצב קשה בבית חולים בקנדה. לאחר התייעצות עם המטולוג בכיר, הוחלט להפסיק את נטילת הגלולה מידית באמצע רצף המחזור.

לעולם לא הצטיינתי ביכולת זיכרון פנומנלי, בטח ובטח לא זיכרונות מזמנים קשים. כפי שהרגלתי את עצמי שנים ‏על גבי שנים, הכל נדחק הצידה.

לא מזמן העליתי לכתב את אשר זכרתי הודות מסע הגדול שלי לריפוי עצמי מכאבים קשים. עברה מאז כחצי שנה ומפעם לפעם עולים וצפים פרטים נוספים שנשמטו מהסיפור.

למעשה, התחיל הכל ברגע שהפסקתי לקחת את הגלולות. כבר בטיסה הטרנסאטלנטית , הרגשתי לראשונה תחושות חדשות וזרות בגופי. כאשר חזרתי לארץ התחלתי לחקור את העניין, רצתי מרופא לרופא. תמיד התחלתי בשאלה: האם יתכן שהפסקת נטילת הגלולה (ולו בהפסקה פתאומית שכזאת) תיצור שרשרת של תגובות מוזרות בגופי? ותמיד התשובה הייתה: מה פתאום!

אמי, זיכרונה לברכה, הייתה אישה פעילה. היא עסקה בספורט מכל מיני סוגים: סקי, יוגה, התעמלות ארובית, החלקה על הקרח, טיולים בטבע ורכיבה על סוסים.  הייתה בה תשוקה לחיים והיא בלטה בסביבתה.

ידוע לי שאמא נטלה את הגלולה עד לגיל מאוחר מאוד, אך אינני יכולה לנקוב בגיל מדויק. היא עוד לא הייתה בת שישים כאשר היא לקה בשבץ הראשון. בריאותה הלכה והתדרדרה. עד למותה עברה שבץ נוסף, סבלה שנים רבות ממחלת פרקינסון ומתה לבסוף כאשר לבה לא יכול היה לשאת בנטל.

סיפורה של אמא לא יכול שלא לעורר שאלות רבות ללא מענה. שאלה אחת חוזרת ועולה – האם לגלולה הייתה השפעה כל שהיא על התדרדרותה?

כאמא לנערות, הייתה לי יד בבחירתן לאמצעי מניעה. ברור לכם שהבחירה גם היא הייתה "נו בריינר" (no-brainer).

גלולת הריון היא נוחה ויעילה. אך עוד הרבה לפני שהיה בה צורך כדי למנוע הריון לא רצוי, היא הייתה שם בכדי לטפל במחזורים לא סדירים ופצעי בגרות.

הרהורים

QUESTIONphoto-1458419948946-19fb2cc296af
https://unsplash.com/evan__bray

במשך הזמן התחלתי להרהר ולשקול בריאות כנגד נוחיות והמלצתי לבנות להפסיק וליטול את הכדור. זה לא היה פשוט. קשה לעמוד מול הנוחיות. מה עוד, שכל הפסקה בנטילת הכדור הייתה כרוכה בתופעות לוואי בלתי רצויות  כמו פצעי בגרות.

לבסוף, שתיהן הפסיקו ליטול את הכדור. האחת עברה את המעבר יחסית בהצלחה והשנייה במאבק.

שבועות אחדים אחרי הפסקת הגלולה צצה בעיה בתפקודה של בלוטת התריס: צירוף מקרים או סיבה ותוצאה? לרופאים לא היה ספק שאין לזה כל קשר. הרופאים האלטרנטיביים סברו אחרת.

גלולת הריון מורכבת לרוב משילוב של שני הורמונים סינטטיים, פרוגסטרון ואסטרוגן, הפועלים יחד כדי למנוע הריון על ידי מניעת ביוץ.

הורמונים הם שליחי כימיקלים ופוקדים על מרבית התהליכים בגוף. אם נדכא את מערכת הרבייה הטבעית באמצעות הורמונים מזויפים לאורך שנים רבות, האם אין זה הגיוני שלמערכת הטבעית יהיו קשיים לחזור לתפקד כרגיל?

ניסיתי לנצל את מנוע החיפוש המדהים שלי (אם יש רצון, יש דרך) ולאתר מחקרים ארוכי טווח של תופעות הלוואי לשימוש גלולת הריון. אני מודה, נכשלתי במשימה. האם זה מעיד על כושר חיפוש לקוי, תוכן שלא קיים או אולי תוכן החבוי מעיינינו?

לצערי אין לי תשובות. וודאי שאני אמשיך לחפש ולשאול שאלות.

ישנן החלטות שאנו מקבלים בקלות בלתי נסבלת. אי-אפשר שלא לשאול כמה עולה לנו מחיר הנוחות?

כל כך קל עד שזה הופך להיות כל כך קשה…


אם אהבתם ואתם לא מנויים, אבקש שתרשמו לרשימת ההפצה של הבלג. נא לרשם לרשימת התפוצה כאן.

לנרשמים לבלוג יוענק ספר דיגיטלי: 16 דרכים לפקד על בריאותכם. אני אשמח אם תוכלו להפיץ את מסרי בעולם. יש כאן סרט חמוד עם מסר עוצמתי. מוזמנים לשתף.

הצטרפו אליי: בחרו בשפע בריאות בשלמותה! ‏

You Tell Your Future – The Power is Ours!

Imagine you had a looking glass where for a very short window of time you could observe, live the ‎final moment, day, year or years of your life. The picture that you see is clear. Startled, you clearly ‎do not like what you see. A wave of sadness and fright paralyzes you.

power2

אַתָּה כותב את סיפור חייך‎.‎
אַתְּ בונה את עתידך‎:‎
הבחירות, הגוונים והסיפור שלך‎.‎

הכוח נמצא בידיים שלנו‏!‏