הוא "מסורסר"?‏

lion-photo-1454425258331-bc19dbbb3969
https://unsplash.com/two34

למדתי לחיות עם הכאב

במקום לקלל כל כאב חדש, ראיתי בו אתגר. נשמתי עמוק ואמרתי לו בקול איתן שגם אתו אלמד להתמודד.

הכאבים היו רבים, בלתי נתפסים, נדדו להם לאורכו ולרוחבו של גופי, תקפו לעיתים תכופות. לא הבנתי בדיוק מה עובר עליי; ניסיתי לשמור על קור רוח.

היו לי כאבים בכפות הידיים, בכתפיים, באזור הכליות, ברגליים ובכפות הרגלים. מקום אחד לא נרפא לרגע מכאביו. כל דריכה על כף רגלי השמאלית הייתה מלוות בכאב חד שפילח את גופי כמו מסמרים או זכוכיות שבורות הפזורים מתחת לרגליי. כל זה דרש ממני מיומנויות של פקיר הודי לא פחות.

מה לא ניסיתי? בקרתי אצל אורתופד, רפלקסולוג, פיזיותרפיסט, טיפולי IMS, טיפולי Rolfing, טיפולי Greenberg, זריקות סטרואידים, ריסוק אבנים דרך גלי רדיו ומה לא?! הכאבים לא נרפאו ונוכחותה של גולה עיקשת בכף רגלי התלוותה אלי לכל מקום.

Oxalate

Uploaded by Helene Gozani on 2016-02-16.

אובדת עצות, התחננתי לדר' גוגל לחוכמתו

ברשת אפשר להידבק בקלות דעת בכל מיני מחלות שונות ומשונות… זה חגיגה של ממש להיפוכונדר החרד לבריאותו. יחד עם זאת, נמצא ברשת לא מעט מחוכמת ההמונים. אמרתי לא פעם שאני עקשנית, הרי אני מזל אריה. למה ציפתם, שאני אשכב בשקט ואתן לכאב לרמוס אותי?!

בעקשנות ובהתמדה ניסיתי מילות החיפוש שיכלו לתאר את כאביי.

כאבים פתאומיים הקפיצו אותי פעם אחר פעם. אני מודה שאפילו לי זה מביך לספר, אבל כבר מזמן הורדתי את כל מעצוריי… הודות לכאב הזה אני הצלחתי לרדת לשורש התעלומה.

מפעם לפעם עברו בי עמוק בתוך הנרתיק (כן, שמעתם נכון) זרמים חדים של כאב (וולוודיניה). לא יכולתי לעבור על הכאב הזה בשקט והייתי מגיבה לרוב בצעקת כאב חנוקה.

מתברר שהיה קשר הדוק בין כל כאב שצץ לי בכל מקום בגופי. קראתי בקשב רב. למדתי על חומצה האוקסלית וצרור הבעיות שהיא יכולה לחולל. הידעתם שחומצה האוקסלית נמצאת בכמויות גדולות במזונות רבים, לרבות מזונות ה"בריאים" ומזונות ה"על"?!

עברתי בעניין רב על טבלאות המזונות וערכי חומצה האוקסלית ומיד חשכו עיניי! הבנתי שמצאתי שם לחידה ובתקווה מענה לבעיה שאני בעצמי יצרתי…

כוכבי ה"עשר הבריאים" בעיתונות…

oxalate
L- low, M – medium, H – high

כאשר אני מחליטה לעשות מעשה, אני עושה אותו עם כל הלב. כך היה שהתחלתי להקפיד על תזונה בריאה, בפרט עם השייק הירוק היומי.

כיצד זה קיבל ביטוי בכל בוקר?

אם נאמר לי שפטרוזיליה זה בריא וכדאי לי לצרוך יום יום, מצאתי לה מקום של כבוד בתוך השייק. פטרוזיליה לעולם לא הייתה לי טעימה אבל דחפתי חופן עלים אל תוך הבלנדר. צ'יה אמרתם? לבלדר! מצאתי את עצמי דוחפת כמויות של כל הדברים הבריאים לשייק היומי, לסלט הגדול ובצלחת בכלל. הרגשתי בחשיבות לנוכחות לכל המזומנות הבריאים בתפריט. דחסתי את כולם פנימה.

מי ככב ברשימות, מי היו השיאנים בכמות חומצה האוקסלית? מובן שכמעט כל דבר שדחפתי  עם סיסמה של בריאות היה שם: תרד, סלרי, קייל, מנגולד, סלק, עלי סלק, בטטה, ריבס, רימון, תאנה, קקאו, תחינה, המפ, אסאי, מאקה ואגוזים למיניהם רשימה זאת היא חלקית בלבד.

מטעמי בריאות השתדלתי גם להימנע מגלוטן. לתדהמתי מצאתי לא מעת תחליפי חיטה ומוצרי גלוטן עם ערכים גבוהים של חומצה אוקסלית כמו קינואה, יַרבּוּז (אמרנט), כוסמת, טף ועוד.

הייתי המומה ולקח לי מספר ימים של חשיבה וחקירה כדי להקל את סערת הרגשות שאחזה בי. התחלתי לחשב מסלול מחדש .חומצה אוקסלית היא מולקולה פשוטה C₂O₄2−)‎‏) ‏אשר נמצאת בטבע במזון בעיקר על בסיס צמחי. החומצה האוקסלית היא רעילה וידועה כסוג של "שומר ראש" לעולם הצומח היות והיא מעניקה מעין הגנה לצמח מ"חיות הטרף" לסוגיהם.

Oxalic-acid-3D-balls
חומצה אוקסלית

רעילות חומצה אוקסילית מוכרת ברפואת הווטרינרית ובכלל בעולם הרפואה. נמצא שחיות המעלות גרה ‏מצוידות טוב יותר להתמודד עם איכול החומצה.

לגוף המופלא שלנו מערכות מתוחכמות אשר יודעות להיפטר מהפסולת הרעילה. בקיומם של שלושה תנאים, כמעט ולא נקלטת החומצה האוקסילית אל תוך הגוף:

‏1 תהליך חילוף החומרים תקין. ‏
‏2 קהילה אקולוגית של מיקרואורגניזם (חידקים וכו') בריאה.‏
‏3 התזונה של ה"מארח" אינה מכילה יתר על המידה מזונות עם ערכי חומצה אוקסילית גבוהים.‏

הגוף יפנה חומצה האוקסילית החוצה דרך מערכת הצואה.

היות וקיימים שני יונים חופשיים במבנה המולקולה, כאשר חלק מהתנאים האלה אינם מתקיימים, הופכת החומצה האוקסילית למאוד לא יציבה. יתר היונים האלו יתחברו בקלות ליונים חיוביים במתכות ונוצרות מולקולות גבישיות כגון סידן-אוקסלאט (CaC₂O₄), ברזל אוקסלאט או מגנזיום אוקסלאט. התופעה מוכרת היטב כאבנים בכליות. הנזקים הנעשים בתוך הרקמות הרכות ובשאר מערכות הגוף מוכרים פחות.לאחר שעשיתי חשבון מהיר גיליתי שאצלי לפחות שניים משלושת התנאים לא התקיימו.

חליתי בחיידק הליקובקטר פילורי ועברתי שתי סדרות של אנטיביוטיקה משולבת. אנטיביוטיקה זו אלימה במיוחד וידועה כמזיקה גם לחיידקים הטובים.

אימצתי תזונה עמוסת חומצה האוקסילית. יתר על כן, כל פעם שחשתי החמרה במצבי, ניסיתי להגביר צריכה של מזונות בריאים למיניהם. מצאתי חלון נוסף בו דחפתי לי עוד שייק ירוק!☹

לא הייתי מוכנה לוותר על השייק הירוק או לחזור להרגלי האכילה הקודמים, אבל לא הייתה לי ברירה אלא לעשות שינויים דרסטיים כדי לנקות את עצמי ממאגרי החומצה שנוצרו בגופי. נעשיתי קשובה יותר לגופי והתחלתי לעקוב על הקשר בין מזוני לבין תחושותיי. היו מזונות שפשוט התנזרתי מהם. יתר המזונות הורדתי את הכמויות באופן דרמטי. הקפדתי גם לחלק את מזוני, יזמתי נוהל של רוטצית ירוקים בשייק היומי, תמו הימים בהם צרכתי כדרך שיגרה את כל הירוקים בכל יום ויום.

הקפדתי תקופה ארוכה על לקיחת פרוביוטיקה כדי לחזק את מערכת העיכול.

אני לא רוצה להכביר מילים. בעתיד אני ארחיב בנושא. כעת ברצוני לצייר סיפור והבנה כללית לבעיה בריאותית שעלולה להיווצר. ללא ספק מעבר למזון בריא בתנאים מסוימים עלול להצית יצירה של גבישים בגופנו.

חשוב לי להדגיש את חשיבותו של איזון בכל מה שאנחנו עושים ואוכלים. כפי שהגיוני שלא להפריז בספורט או אכילת "ג'אנק פוד", התעוררו לסכנה שעלולה להיווצר כאשר תזללו קייל כל היום.

לתשומת לבכם: רמת חומצה האוקסילית איננה מושפעת מהשרייה, בישול או כל תהליך אחר.

יש מחקר מרתק בתחום. חומצה האוקסילית נמצאת בכותרות. מחקרים חדשים מצביעים שתזונה דלת חומצה האוקסילית מטיבה לפיברומיאלגיה, ציסטיטיס אינטרסטיציאלית )כאבים ולחץ במערכת השתן), וולוודיניה (כאבים בנרתיק), דיכאון, דלקת פרקים, בעיות במעיים לסוגיו, אוטיזם והפרעות התפתחותיות אחרות רבות.

כאב בטן – תרתי משמע, היום אנחנו רק מתחילים להבין את חשיבותם של חיידקי מערכת העיכול על הבריאות בשלמותה.

מודעות יוצרת עוצמה ותבונה.


אמא הילה במיטבה:

"הוא מסורסר?" בשאלה על הכלב החדש של עינת…


תראו בחומצה האוקסילית סוג של סרסור

כן, שמעתם  נכון! תראו בחומצת האוקסילית דמות מפוקפקת אשר עלולה לגנוב ממכם את זכותכם לבריאות בטבעיות בלתי נסבלת.


לכל הרוצה להתעמק, שני מקורות מידע מעולים:

http://www.lowoxalate.info/index.html 

http://www.thevpfoundation.org/
אם אהבתם ואתם לא מנויים, אבקש שתרשמו לרשימת ההפצה של הבלג. נא לרשם לרשימת התפוצה כאן.

אני אשמח אם תוכלו להפיץ את מסרי בעולם. יש כאן סרט חמוד עם מסר עוצמתי. מוזמנים לשתף.

הצטרפו אליי: בחרו בשפע בריאות בשלמותה! ‏

You Tell Your Future – The Power is Ours!

Imagine you had a looking glass where for a very short window of time you could observe, live the ‎final moment, day, year or years of your life. The picture that you see is clear. Startled, you clearly ‎do not like what you see. A wave of sadness and fright paralyzes you.

power2

אַתָּה כותב את סיפור חייך‎.‎
אַתְּ בונה את עתידך‎:‎
הבחירות, הגוונים והסיפור שלך‎.‎

הכוח הוא שלנו!‏