ברק בעיניים

light

שבוע עמוס

אמש נפלתי למיטה בשעה חמש בערב, להפתעתי לא קמתי עד למחרת בשעה שבע בבוקר. עבורי זה היה שיא. שנים לא הצלחתי לישון כל כך הרבה שעות ברצף. זכור לי שבאמצע יקירי ניסה להעיר אותי לארוחת הערב. לא היה לו שום סיכוי, הייתי פשוט מחוקה. אני זוכרת במעורפל שהוא אמר לי שלאוכל שבישלתי היה טעם מוזר. היום כאשר חיממתי את האוכל שוב לארוחת הצהריים הבנתי למה הוא התכוון…

סוף שבוע עמוס אירועים עבר עלי. כבר מזה זמן שאני מתכוננת ליריד "ירוק לבן בעמק". אני מניחה שהייתי נותנה בלא מעט לחצים. היום של היריד עצמו היה ארוך ומעייף. מכירים את כאבי הגב של סיור מוזאוניים? הרגשתי כמו שטיילנו בפאריס יום שלם בלובר, כולי כאב, מכף רגלי ועד ראש.

בערב נפגשנו בני כיתה של יקירי לתכנן חגיגות השישים הקרבות ובאות. כל זה דרש ממני כוחות-על שגם ביום רגיל קשה לי לגייס. אין לי בעיה להיפגש בשעות הבוקר המוקדמות אבל אחרי השעה שמונה בערב המשימה הופכת למורכבת: האם אני אצליח להחזיק את עצמי ערה?

המפגש הסתיים בהצלחה מבלי שנרדמתי באמצע. מצאתי את דרכי למיטה כמו שנכנסנו הביתה. למחרת קמנו השקם בבוקר לרכיבת "פלסטופאן". שוב פעם רכבנו מאות אנשים יחד, כולנו קשורים בצורה זו או אחרת לתעשיית ענף הפלסטיק. מזג אוויר היה מדהים. למרות שרכבנו באזור יחסית מדברי (סובב סדרות), היו הנופים ירוקים מסביב, כמעט חוץ לארץ, כל זה הודות לגשמי הברכה שירדו השנה בדרום.

הדרך הביתה עברה כמו חלום. אני כמו תינוקת שמסיעים אותה בעגלה נרדמת בקלי קלות ברכב. שמחתי מאוד כאשר סוף כל סוף הגענו הביתה. חייכתי בכיליון עיניים לשכב ולנוח קצת. כאשר נשכבתי הייתה השעה כחמש בערב. להפתעתי קמתי בבוקר בשעה שבע! אינני זוכרת מתי בפעם האחרונה ישנתי כל כך הרבה שעות ברצף! אני חייבת לגלות את סוד ההצלחה…

ליקוט אוצרות

בשבוע שעבר השתתפתי בסדנת ליקוט. לפני כשנה התגלה לי הסוד של אספרגוס בר. פתאום בכל מקום אליו הפניתי את  מבטי הסתתר לו צמח אספרגוס. עולם של שפע נפתח לפניי.

שמחתי לגלות שפע של "חטיפים" בדרכי. אספנו חרדל, חובזה, סרפד, גדילן מצוי, כף אווז, סלק בר, שומר פשוט, עולש מצוי, שום משולש ועוד רבים וכולל כמובן את אספרגוס הבר. אספנו שפע של צמחים. לאחר מכן ישבנו יחד וטעמנו ממטעמי הליקוט. הכנו שייק ירוק מדהים ואכלנו גם ירק מעודה.

Foraging

הרגשתי כמו ילדה קטנה, כולי התרגשות גדולה אחת. איזה כיף גדול לגלות אוצרות בשפע בסביבה המוכרת המתגלה פתאום באור חדש.

היה לי ברק בעיניים. אני מאחלת לעצמי עוד הרבה רגעים כאילו. בדיוק לכאן אני מכוונת עם משתתפי סדנאותיי. אני אוהבת לחבר בין אנשים. מרגש לראות את הברק בעיניים, צחוקם של אנשים המגלים משהו חדש בפעם ‏הראשונה, ממש כמו ילדים קטנים. כאשר החוויה היא חדשה לכל חברי הקבוצה, היא מחברת לא רק את האדם ‏לעצמו, אלא גם אדם לאדם תוך דילוג על הפערים הדתיים, העדתיים, התרבותיים והחברתיים.‏

ביריד שמחתי לראות כיצד התקשרתי עם קהל היעד ללא כל מאמץ, בטביעות ועם חיוך רחב. דרך ארוכה עברתי מהאישה הסגורה והביישנית שפעם הייתה אני…

yarid

היום שבת, רכבנו שוב. לאחר 35 שנה (אתמול חצינו) והזוגיות ממשיכה לפרוח. עצרתי שוב ושוב כדי לטעום ממטעמי הסביבה. אספתי בהתרגשות רבה פרחי כליל החורש, שום משולש ואספרגוס. איזה כיף לראות היום בבירור דברים חדשים אליהם הייתי עיוורת עד לפני מספר ימים.

זה יכול להיות מסוכן לאסוף ולאכול צמחים לא מוכרים. למדנו כמה כללים כיצד להיזהר בליקוט.

טיילנו עם מדריך שהכיר היטב את הצמחים. למי מכם שמחליט ללקט לבדו, אני ממליצה על אמצעי זיהוי כפול תחילה (למשל שני מדריכי צמחי בר למאכל שונים).

כללי זהירות

ראשית יש להריח את הצמח. לצמח מסוכן, רעיל, לא יהיה ריח טוב. קחו את הצמח בין האצבעות ושפשפו, מוללו עד לקבלת אצבעות דביקות ולחות. הריחו. האם יש ריח לא טוב? אם כן עצרו בשלב הזה.

שנית קחו את הצמח המעוך על השפתיים. כמו שפתון תמרחו על השפתיים. האם יש תחושת נימול, הבזקים או אחר? אם כן עצרו בשלב הזה.

שלישית, תלעסו את הצמח מבלי לבלוע רוק. האם יש טעם מר? תחושות מוזרות? אם כן, עצרו בשלב הזה.

כדאי לחכות כ-20 דקות לפני אכילה של ממש. פעם ראשונה כדאי רק לטעום ושוב להמתין לתגובה אלרגית או אחרת.

המדריך שלנו, אלירן  דה-מאיו (רפואה תזונתית, נטורופתיה, צמחי מרפא) הדריך אותנו שאין בטבע צמחים רעילים עם טעם טוב. לבד וללא ידע מוקדם יש מקום לנקוט משנה זהירות.

התרחקו מכבישים או בתים, במקומות אלה יש סיכוי רב שריססו לפניכן.

אין לאכול מספר צמחים לא מוכרים בו זמנית. במידה ותהיה תגובה אלרגית כלשהיא חשוב לזהות במדויק את הגורם.

השתמשו בכל חושיכם. אל תאכלו דבר לפני שנגעתם והרחתם. עם העיניים והאוזניים תנסו לזהות סימנים לריסוסים.

צמחים צעירים יהיו יותר רכים, פחות סיביים ויותר טעימים.

נסו לטייל לכל מקום עם כל חושיכם, גם למרכולת השכונתית. כל כך הרבה מזמנינו מבוזבז במצב של טייס אוטומטי. אנו לא מקשיבים ליקירנו רק מנהנים את ראשינו כאילו מתעניינים. אנו נכנסים לרכב לנסוע ו"מתעוררים" עם הגעתנו ליעד ולא מבינים בדיוק כיצד הגענו לשם. אנחנו מבשלים ומושיטים יד לתבלין ובוחרים בבקבוק הראשון הבא ליד מבלי לזהות. כך קרה לי בדיוק כאשר שפכתי אניס במקום כמון על תבשיל הירקות שבישלתי אתמול. לא פלא שהיה לזה טעם מוזר!

Look For Something New

Unlock your autopilot mode and discover with delight many new and amazing things right before your very eyes!


אם אהבתם ואתם לא מנויים, אבקש שתרשמו לרשימת ההפצה של הבלג. נא לרשם לרשימת התפוצה כאן.

אני אשמח אם תוכלו להפיץ את מסרי בעולם. יש כאן סרט חמוד עם מסר עוצמתי. מוזמנים לשתף.

הצטרפו אליי: בחרו בשפע בריאות בשלמותה! ‏

You Tell Your Future – The Power is Ours!

Imagine you had a looking glass where for a very short window of time you could observe, live the ‎final moment, day, year or years of your life. The picture that you see is clear. Startled, you clearly ‎do not like what you see. A wave of sadness and fright paralyzes you.

power2

אַתָּה כותב את סיפור חייך‎.‎
אַתְּ בונה את עתידך‎:‎
הבחירות, הגוונים והסיפור שלך‎.‎

הכוח הוא שלנו!‏