נפגעי אטרף

 

Frazzled

בעולם עמום של "נפגעי אטרף" מעטים הרגעים בהם אנו נעצרים לטעום את מה שרקחנו… לעצור ולנשום את החיים. להתענג באריכות באמצעות חושי הנשמה המחודדים.

מודה אני, גם עיני מודבקות למסך הקטן, מחשבותיי טרודות ב"מחר-כך" ו"סינדרום אילו היה", לעתים תכופות מרכז הקשב נודד לו – כל אלו חוסמים תקשורת אמתית ביני לבינכם, ביני לבין כל המתרחש סביבי.

כאן ועכשיו

כאן ועכשיו – זהו המפתח לחיים טעונים:  מלאי רגש, מהות והכוונה. כאשר אנחנו טרודים במה שהתרחש אתמול או במה שמחכה לנו מחר, החיים עוברים מעלינו.

Joy – שמחה, מתי לאחרונה חשת בשמחה שלא יודעת גבולות?

לכל אחד מאתנו זיכרון ילדות המגלם שמחה שכזאת: פורצת, גועשת ואיתנה. אני נזכרת בהיותי בת שש, אני וחברתי קפצנו על מיטתי ערומות כיום היוולדנו, שמחה שהשאירה את חותמה. ילדים הם מודל נפלא לחיקוי. חיים טעונים נמצאים אי שם ברגעי הקסם השקועים במשחקי "ארץ לעולם לא".

איזה רגע מכונן בעוצמת שמחתו, לקבל את בתי הבכורה לזרועותיי המחבקות. לא ידעתי מאיפה זה הגיח. נשטפתי בגל של אושר, שפע התחושות שחיממו והרחיבו את לבי לממדים לא מוכרים ומופלאים.

האם השמחה היא נחלתם של ילדים קטנים והורים טריים?

ברור שלא. כאשר נדע להיות נוכחים ברגע, לעצור, לנשום ולחוש אותו באמת, השמחה תדע למצוא אותנו.

נסי להיזכר ברגעי שמחה שכזאת. בטוח יש בספרית זיכרונותיך:

נוף מרהיב שעצר את נשימתך

"פסגת הר" בלתי אפשרית שזכית בו בכבוד פרי עמלך

חגיגה משפחתית מיוחדת שזיכרונותיה נשמרים קרוב ללבך

רגע של יצירה שהפתיע וגרם לך להלל את הכישרון הטמון בך

התמזמזות סוערת אחת או שתים בחוף הים שמעוררת צמרמורת חושנית…

לזמן את השמחה

כיצד אנו יכולים לשחזר ולשפצר שמחה שכזאת בכל מצב נתון? כן, אני יודעת שזה נשמע הזוי אך באמת כל אחד יכול לפתח את היכולת הזאת…

לפני כשלוש שנים חברה הזמינה אותי לסוף שבוע של מדיטציה. למרות שלא התחברתי לרעיון, רציתי לפרגן לחברתי. זה היה סוף שבוע מלא חוויות חדשות. מצאתי את עצמי מתחברת לכל מיני רגשות ותחושות בעוצמה לא מוכרת.

בעקבות החשיפה התחלתי לתרגל מדיטציה. כיום אני פותחת את הבוקר במדיטציה. באותו סוף שבוע חוויתי לראשונה מדיטציה ככלי לפתיחת שערים לשמחה טהורה. אני נדהמת כל פעם מחדש מעוצמת המיומנות שפתחתי. כיום מספיק לי לעצום את העיניים ולנשום עמוק כדי לזמן ולזמר בראשי שמחה שכזאת.

קשה מאוד להסביר את השינוי שחל בי.  אני שמחה יותר; יש חיוך טיפשי מרוח על פרצופי. במקרה ואני חשה בכעס או בעצב, ביכולתי לזמן חזרה את השמחה כמעט בן רגע.

לעתים, המילה מדיטציה מזמן דמויות מוזרות ומשונות לראש. בכל זאת שווה, אף שווה מאוד להתנסות. יש לא מעט מדיטציות מודרכות חינמיות שמסתובבות ברשת, קצרות וארוכות מרגע קצרצרה ועד לשעה ואף יותר.

Well being is a Skill: Richard Davidson

From Wisdom 2.0 2015 Find more at: http://wisdom2conference.com

המדע קבע

יתרונותיה של מדיטציה נתמכים במחקרים מדעיים רבים. מדיטציה יכולה:

  • ליצור/להגדיל שמחה
  • לשפר מדדים בריאותיים רבים
  • להגדיל פריון עבודה
  • להגביר ריסון עצמי
  • להעניק תבונה
  • לשפר מדדים חברתיים
  • לשנות את המוח (כפי שניתן לצפות בדימות תהודה מגנטית – MRI)
  • להגביר תודעה

היופי שבמדיטציה שהיא זמינה לכל אחד ואחת. היא איננה דורשת משאבים יקרים ומקום מיוחד. אפשר לתרגל מדיטציה בכל מקום בין אם במקום שקט ומבודד או במקום ציבורי הומה אדם.

מדיטציה יוצרת שינוי. אוכל שמח, צבעוני וחי בוראת חִיּוּת, גוף שמח. פעילות גופנית מדליקה אותנו. שינוי קטן יכול ליצור שינוי גדול. איזה שינוי קטן את/אתה יכול ליזום היום?

רעיון יצירתי להכנת שייק ירוק על הדרכים בטיולי קיץ. לטייל עם עציץ ובלנדר☺הבסיס הפשוט ביותר של אדם שחי לפי הלך רוח של מחשבתיות זוהי התשוקה להרפתקה מסקרנת. האושר האמתי בחיינו מגיע מהיתקלויות בחוויות חדשות. לפיכך, אין אושר גדול יותר מלחוות שינוי אינסופי מרחיק לכת ורחב אופקים, ולדעת שבכל יום שחל זורחת שמש שונה וחדשה באורה מזו שזרחה במקומה קודם לכן.

~ כריסטופר מקנדלס